• Новости
 • Сахара: отопление, канализация, водоснабжение
   

  Главная

  Новости

  Скачать полный прайс-лист, MS Word, архив ZIP

  Скачать полный прайс-лист, MS Word, архив ZIP

  Как к нам проехать?

  Как к нам проехать?

  Ikea pule me qofte. Receta për qofte e famshme ikea. zbuloni sekretin

  1. Recetë klasike
  2. Metoda e gatimit
  3. Salcë klasike e butë suedeze
  4. Salca e mishit të borisë
  5. Si të gatuajmë keksa në një multicooker
  6. Karakteristikat e Meatballs suedeze
  7. Si të shërbejmë?
  8. Pjata suedeze e qofteve
  9. Gatim qullash për të ardhmen!
  10. Nga rruga

  Mishin e gjellës ka shumë të përbashkët me qofte e të afërmve të tyre: të dy kanë një formë të rrumbullakët, të përgatitur nga të llojeve të ndryshme mish i grirë (mish, peshk apo edhe perime). Por prapëseprapë ka shumë dallime mes tyre: qofte me mish më të mëdha se qofte, dhe këto të fundit shpesh janë gatuar ose në supë ose skuqura dhe shërbehen me salca të ndryshme.

  Meatballs në Suedi janë shumë të njohura dhe të dashur nga të gjithë ushqimet, pavarësisht nga mosha e tyre. Dhe nuk është çudi, sepse ato rezultojnë tepër lëng dhe të shijshme.
  Nëse nuk ka asnjë dyqan Ikea afër jush, atëherë gatuaj gjellë të famshëm të tyre në shtëpi. Për më tepër, ata janë përgatitur çuditërisht të thjeshtë.

  Grini mishin e derrit me një blender në forcë. Transferoni në një tas dhe përzieni me viçin e grirë.


  Përpara gatimit të këtyre gjellave me famë botërore, mësova shumë receta. Vetëm një nga recetat që u botua në broshurën Ikea përdori patate. Më dukej e pazakontë. Ndonjëherë i shtojme petët e grira patate të papërpunuara por të ziera - nuk u shtua kurrë. Vendosa të shfrytëzoj një shans dhe, duhet të them, nuk humba - rezultati nuk e zhgënjeu.

  Qëroni patatet, prerë në copa të çdo madhësie dhe vlim. Patate pure me një pirun. Ftohen patatet e pjekura në temperaturën e dhomës.

  Mishin e gjellës ka shumë të përbashkët me qofte e të afërmve të tyre: të dy kanë një formë të rrumbullakët, të përgatitur nga  të llojeve të ndryshme  mish i grirë (mish, peshk apo edhe perime)

  Hidhini në tavën e bukës me qumësht dhe përzieni mirë. Lëreni për disa minuta në mënyrë që qumështi të përthithet plotësisht.
  Në recetën që gjeta, shkruhej se kaq shumë bukë bukë kërkojnë 200-300 ml qumësht ose krem. Por kjo sasi e lëngshme më dukej shumë e madhe, kështu që unë e zvogëlova sasinë e qumështit në 50 ml. Doli e drejtë.

  Doli e drejtë

  Pritini qepën imët. Ngrohni tiganin me shtimin e gjalpë dhe skuq qepën deri në kafe të artë. në recetë origjinale kërkonte supë viçi, por unë pata vetëm pule, kështu që e lëshova.

  Hiqni qepat me fruta nga frigoriferi dhe vendosni vajin e perimeve në një tigan të nxehur. Fry deri në tender dhe merrni një kafe të artë, 7-10 minuta.

  Por ki kujdes - qofte me gjellë janë shumë të vogla në madhësi, dhe ato lehtë mund të thahen. Për ta parandaluar këtë, derdhni pak ujë të zierë në tigan me qofte dhe mbyllni kapakun. Mbajeni në zjarr për disa minuta. Pra, qullat tuaj të garantuar do të mbeten lëng dhe të butë. Para pjekjes, ju mund të rrokullisni qullat me lëng mishi ose miell.

  Vendosni qepët e viçave në një pjatë, derdhni salcën e kremës dhe shërbejeni me patate të ziera të nxehta, keksa dhe salcë lingonberry. Por nëse ju, si unë, nuk keni salcë boronicë në shtëpi, atëherë mos u shqetësoni. Dhe pa atë rezulton shumë, shumë e shijshme!

  Gatimet suedeze, receta e së cilës përshkruhet në këtë artikull, mund të përdoret si për kursin e parë ashtu edhe për atë të dytë. Një shërbim i qofteve të mishit përmban afërsisht 414 kcal, 15 g proteina, 33 g yndyrë dhe 12 g karbohidrate. Kjo është një pjatë tradicionale suedeze. Në supat, këto pjata mishi përdoren jashtëzakonisht rrallë. Kryesisht shërbehet vetëm në kurse kryesore.

  Mishat e qofteve përgatiten vetëm në kremra dhe topat e mishit fitohen jo vetëm me lëng, por edhe shumë të shijshëm. Eksperimentet e kursit të dytë befasojnë me pazakontësinë dhe vendimet e guximshme. Për shembull, topat e mishit shërbehen edhe me bllokim të manave.

  Recetë klasike

  Gathet suedeze, receta e të cilave mund të quhet klasike, përgatiten nga dy lloje të mishit të grirë, krem ​​dhe një numër të tjera të disponueshme produkte të lira . Për të bërë qofte me gjellë do t'ju duhet:

  • 300 g mish derri dhe mish viçi ;
  • dy qepë të vogla;
  • një vezë pule;
  • 50 g breading (mund të zëvendësohet me një copë të ndenjur);
  • 50 ml krem ​​(ose 100 ml) qumësht vendi ) me një përmbajtje 20 përqind të yndyrës;
  • dy zhardhokë të vegjël të patates;
  • një palë karafil hudhër;
  • 5 tbsp. l. gjalpë;
  • piper i bardhë i grirë dhe kripë për shije;
  • 3 lugë gjelle. l. vaj perimesh.

  Metoda e gatimit

  Së pari, bukat e bukës ose bukë janë lagur me krem. Qepën e grirë imët dhe skuqeni në gjalpë deri sa të artë. Pastaj përzieni të dy llojet e mishit të grirë. Një vezë, qepë të skuqura dhe hudhër të grirë imët (ose të shtrydhur përmes një shtypi) hudhër shtohen në tas. Një copë e lagur hidhet plotësisht me duar dhe i shtohet masës së mishit. Gjithçka përzihet mirë. Pastrohet patate të ziera dhe shndërrohet në patate pure. Pastaj i shtohet mish i grirë . Shija e perimeve në pjatë nuk do të ndihet. Patatet shtohen vetëm për më shumë cilësi delikate qofte.


  Kripë, piper i shtohet masës së mishit, dhe gjithçka është përzier plotësisht. Topat e rrumbullakët të mesëm janë formuar (për kurset e para, ato duhet të jenë gjysma sa më shumë). Ju merrni rreth 30 qofte me gjellë. Pastaj pastrojnë frigoriferin për 40 minuta. Kjo është e nevojshme për të ruajtur formën e topave ndërsa ato po përgatiten.

  Në një tigan, perimet dhe gjalpi nxehen njëkohësisht. Pjatat e mishit suedez vendosen disa në një sipërfaqe të nxehtë dhe skuqen mbi nxehtësi të lartë derisa të skuqen lehtë nga të gjitha anët. Nëse i përpunoni të gjitha menjëherë, atëherë në këtë rast ata do të rezultojnë të zier. Qepat e skuqura vendosen në një fletë pjekje dhe dërgohen në një furrë të parangrohur në 180 gradë. Ata nxirren jashtë pas 20 minutash. Gathet suedeze janë hedhur në një pjatë anësore dhe spërkaten me salcë. Një tas me bllokim të arrave është vendosur pranë tij.

  Salcë klasike e butë suedeze

  Enët e mishit shërbehen më shpesh me një larmi barërash. Ka shumë mundësi për salcat. Për shembull, për një nga më të zakonshmet, do t'ju duhet:

  • 150 ml krem ​​20 përqind;
  • 300 ml supë mishi;
  • 30 g miell;
  • 50 g gjalpë;
  • piper i bardhë i grirë dhe kripë për shije.

  Gathet suedeze "Ikea", receta e së cilës përshkruhet në këtë artikull, më së shpeshti shërbehet me salcë kremi. Isshtë gatuar shumë shpejt dhe thjesht me nxitje të vazhdueshme. Gjalpi derdhet në tigan dhe shkrihet mbi nxehtësinë mesatare. Mielli shtohet, hidhet supë mishi .


  Në të njëjtën kohë, salca vazhdon të trazohet vazhdimisht në mënyrë që të mos shfaqen gunga mielli. Pas supës, kremi futet ngadalë. Salca duhet të duket si salcë kosi e lëngshme dhe kullon lirshëm nga një lugë. Nëse masa është shumë e dendur, hidhet pak më shumë supë në të. Kripë dhe e bardhë shtohen në salcën e përfunduar piper terren për shije.

  Salca e mishit të borisë

  Për bllokimin e manave, kërkohen 100 g lingonberry dhe 50 g sheqer të grirë. Salca është bërë shumë shpejt. Qofte suedeze me salcë lingonberry është një pjatë e shijshme dhe e pazakontë që tani mund ta provoni jo vetëm në restorante por edhe në shtëpi. për salcë kokrra të kuqe do të keni nevojë për lingonë të freskët ose të ngrirë. Mbulohet me sheqer të grimcuar. Tre lugë uji shtohen në masë. Një tas salcë është hedhur në zjarr. Masa është sjellë në një çiban, atëherë të gjitha manaferrat janë grimcuar plotësisht. Tjetra, salca ziej mbi nxehtësi të ulët derisa të trashet, ftohet dhe hidhet në taset e vegjël, të cilat shërbehen me qofte.

  Si të gatuajmë keksa në një multicooker

  Si të gatuaj suedisht Kjo do të kërkojë:

  • 200 g mish derri dhe viçi tokësor;
  • gjysmë gote ose bukë bukë;
  • 50 ml qumësht;
  • një vezë pule;
  • dy karafil të hudhrës;
  • piper dhe kripë për shije.


  200 g mish derri dhe viçi tokësor;  gjysmë gote ose bukë bukë;  50 ml qumësht;  një vezë pule;  dy karafil të hudhrës;  piper dhe kripë për shije

  Për salcën që duhet të merrni:

  • dy lugë miell;
  • 300 ml supë mishi;
  • 100 ml qumësht;
  • dy lugë gjalpë;
  • kripë për shije.

  Metoda e gatimit është shumë e thjeshtë. Në një enë të thellë, përzieni të gjithë përbërësit për mishin e grirë dhe përzieni plotësisht. Pak vaj hidhet në tasin me multikooker. Topat formohen nga mishi i grirë dhe përcaktohen në cilësinë e njësisë. Sapo të grumbullohen të gjitha qullat, tenxhereja e karave mbyllet nga një kapak dhe ndizet në modalitetin "Frying".

  Ndërsa gatimet e mishit suedez janë duke u përgatitur, salca është bërë. Për ta bërë këtë, gjalpi nxehet në tigan, i shtohet miell në të, dhe masa zihet për 5 minuta me nxitje të vazhdueshme. Pastaj qumështi dhe supa e ngrohtë derdhet gradualisht. Shtohet kripa dhe salca, gjithçka është zier derisa të trashet lehtë.

  Karakteristikat e Meatballs suedeze

  Gatimet suedeze, si çdo pjatë tjetër, kanë karakteristikat e tyre të gatimit. Ata gjithashtu kanë një emër tjetër - shettbullyar (qofte). Mbushja për to duhet të jetë mjaft e yndyrë, kështu që një përzierje e viçit dhe derrit, e marrë në përmasa të barabarta, është ideale.
  Gatimet suedeze, si çdo pjatë tjetër, kanë karakteristikat e tyre të gatimit

  Brumërat e bukës ose bukët mund të zëvendësohen me mikrob gruri të ri. Nga erëzat në pjatë, speci i bardhë i bluar është i domosdoshëm. Ju mund të diversifikoni pjatën arrëmyshk . Për të marrë më pak qofte me yndyrë, duhet t'i pjekni menjëherë në furrë.

  Si të shërbejmë?

  Gathet suedeze Ikea, receta për të cilën përshkruhet në këtë artikull, shërbehet me patate ose perime. Si salcë, kremoze ose bllokim kokrra të kuqe (ju mund t'i kombinoni ato). Pjata plotësohet me turshi të copëtuar.

  Mishin e gjelbër janë ndoshta një nga më tërheqës vaktet e përditshme . Ka shumë lloje të tyre. Të vogla, të rrumbullakëta, të lezetshme - qofte me mish do të jenë gjithmonë në tryezë. Zakonisht nuk ka sherr me ta, për më tepër, ata janë të përshtatshëm për t'i mbajtur në rezervë në frigorifer. Meatballet janë jo modeste dhe nuk kanë frikë nga afërsia e një larmie të gjerë produktesh. Ata ndjehen njësoj të mirë në kerri Indian, në të njëjtën pjatë si patëllxhanët dhe hudhrat, krah për krah me humus të trashë. Në Suedi, tradicionalisht hani qofte me salcë të butë kremoze, patate pure , lingonë të ëmbël dhe keksa të njoma të njoma. Mund të themi se mishi i gjellës është një lloj kameleoni që shkon mirë me shije dhe aroma të ndryshme. Mishi i gjellës ka dy kushërira: qofte me mish pule dhe perime. Do t’i ndajmë edhe recetat e tyre. Shpresojmë që recetat tona do t'ju frymëzojnë në një udhëtim në botën e shijeve të mahnitshme. Dhe mbani mend: me një tas gjellë gjithçka do të jetë në rregull të përsosur!

  Pjata suedeze e qofteve

  Pjata suedeze e qofteve

  Ju do të duhet për 30-40 qofte me mish :

   250 g mish viçi

   250 g mish derri të grirë

   200 ml krem

   2.5 tbsp qepë e copëtuar

   50 g bukë

   2 patate të ziera

   4-5 tbsp kremoze ose vaj perimesh (ju mund të përdorni një përzierje të vajrave)

   kripë, piper i bardhë dhe erëza

  Për salcën kremoze:

  Për të paraqitur:

   600 g patate pure

   200 g bllokim lingonberry

   Qepë qepën deri sa të artë, duke shkrirë 2 lugë gjelle. gjalpë, patate pure. Përzieni bukën e bukës me pak ujë. Kombinoni të gjithë përbërësit e mishit të gjelit në një tas dhe gatuajeni mishin e grirë, sezonin bujarisht me kripë, piper të bardhë dhe spec (sipas dëshirës).

   Duke përdorur dy lugë të njomura në ujë, bëni topa mjaft të rrumbullakët nga mishi i grirë, transferojini ato në një tabelë të spërkatur me miell, më pas skuqini në sasi të mëdha gjalpë.

   Për një salcë kremoze, hidhni supën e mishit në tiganin ku ishin skuqur qullët, më pas hidhni në një tigan dhe hollojeni me krem. Ngroheni salcën, duke e trazuar, shtoni miellin të trashet dhe sezonin për ta shijuar me kripë dhe piper.

   Pritini kastravecat në feta. Kombinoni uthull, ujë, sheqer në një tas dhe përzieni derisa sheqeri dhe kripa të shpërndahen. Vendosni kastravecat e copëtuar në marinadë dhe lërini derisa të shërbehen. Kullojeni marinadën para se të shërbeni, dhe përzieni kastravecat me majdanoz të copëtuar.

   shërbej cecils me patate pure, salcë kremi, tranguj turshi dhe një lugë gjelle lingonberry.

  Këshillë: Shija e patates do të jetë më e ndritshme nëse shtoni djathë të grirë, qepë të copëtuar dhe majdanoz të copëtuar.

  Gatim qullash për të ardhmen!

  Pjatat e skuqura të mishit të skuqura mund të ftohen dhe ngrihen në një enë ose në një çantë me një shul. Prejini qitkat e përgatitura nga frigoriferi në një furrë të paravendosur në 180 ° C në raftin e mesëm për rreth 20 minuta.

  Nga rruga

  Mish gatimi të gatshëm, reçel lingonberry, salcë kremi Në dispozicion në IKEA (Dyqani i Produkteve Suedeze)

  Receta nga librat “Gjithçka në tryezë” 2016, “Ky libër gatimi nga IKEA” 2006

  Foto: StockFood / Huerta, Anna
  David Johansson

  Tatyana Kolobova

  Tatyana Kolobova

  Data: 27 Shtator 2016

  Si të shërbejmë?
  Конвекторы Adax Multi — стиль, качество и надежность

  Новинка!
  Конвекторы Adax Multi  — стиль, качество и надежность

  Flores Dual — настенный газовый котел с проточным газообменником

  Flores Dual  — настенный газовый котел с проточным газообменником

  Guess Who designed it
  ©

  2005 Салон «Сахара»
  ЧП Бондарь Олег Михайлович

  ул. Прохоровская, 37, Одесса, Украина
  Телефон/факс: +38 (048) 711–18–75
  E-mail: [email protected]